7 жовтня – Всесвітній день стомованих хворих

У 1993 році з ініціативи членів Міжнародної асоціації стомованих пацієнтів під егідою ООН було започатковано Всесвітній день стомованих хворих. Зараз День проводять в першу суботу жовтня, і цього року він припадає на 7 жовтня.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, кількість стомованих хворих у світі сягає 100-150 осіб на 100 тисяч населення.

Як розповів головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я з проктології Ігор Витвицький, на Львівщині облік стомованих хворих ведеться протягом близько 15 років. В середньому, щорічно реєструється 1000-1100 таких пацієнтів.  Станом на 1.01.2017 року в області на обліку перебуває 958 осіб зі стомою.

Стомованими хворими називають людей, яким після хірургічного втручання лікарі були змушені формувати на черевній стінці штучний отвір – стому, призначений для виходу кишкового вмісту. У 30% випадків стома накладається на деякий час, у решті 70% – формується назавжди.

Останніми роками в усьому світі спостерігається значне зростання числа хворих, які перенесли операції на кишківнику з накладанням стоми, в результаті чого вони стають інвалідами I-II груп. Першочергове значення у збільшенні числа стомованих осіб має високий рівень захворюваності на колоректальний рак і занедбаність цього захворювання.

Формування стоми вносить суттєві обмеження в життя людини і значно знижує його якість. Зазвичай, такі люди замикаються в собі, уникають контактів з друзями та знайомим, ведуть усамітнений спосіб життя. Стомованим хворим дуже важко психологічно адаптуватись до нових особливостей свого організму, що спричиняє відчуття фізичної і психологічної неповноцінності, формування заниженої самооцінки та високого ступеня незадоволеності життям.

Харчування відіграє важливу роль в процесі адаптації пацієнта до життя зі стомою. Враховуючи індивідуальні особливості кожного організму, стомований пацієнт повинен виробити власний режим харчування. Дуже важливою також є психологічна допомога таким хворим.

Щорічне проведення Всесвітнього дня стомованих хворих ставить собі за мету привернути увагу громадськості до медико-соціальних проблем стомованих хворих та їх реабілітації в суспільстві.

 

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:

http://www.health-loda.gov.ua/ukr/news/lvivnews/6291.html

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.