Рятувальники застерiгають: водяний вир затягує людину під воду за лiченi секунди

Днями двоє вчителiв та семеро учнiв вирушили у турпохiд берегом Днiстра. Двоє хлопцiв зайшли у воду, стояли бiля берега. Та вмить камiння пiшло з-пiд нiг, юнаки опинилися у водi, водяний вир став їх затягувати. Один хлопець схопився за вудочку рибалок i вилiз на берег. Другого намагався врятувати вчитель. На жаль, 13-рiчний хлопець та 53-рiчний учитель пiшли пiд воду. Їхнi тiла витягнули з глибини майже шiсть метрiв…

— Водянi вири можуть бути дуже небезпечними, — каже Василь Козак, начальник рятувально-водолазної служби областi. — Потiк води закручується й на глибинi утворює ями. Такi вири виникають за кiлькох умов. Мають бути сильна течiя, обмежена територiя, де водi важко розвернутися або рухатися далi. Тодi вода з течiї потрапляє в рукав, наприклад, неподалiк берега чи бiля розширення русла рiчки, вимушено повертається, стикається з iншою течiєю — i починає закручуватися, утворює вир. Чим стрiмкiша течiя, тим бiльше воду буде крутити й тим глибшi вириватиме ями, у якi може потрапити людина.

— На яких рiчках найбiльше таких вирiв?

— Вони утворюються лише там, де є потужнi течiї, на великий рiчках, таких як Днiстер, Збруч, у мiсцях, де глибина не менш як три метри.

— Вир можна побачити з берега?  

— Це залежить вiд його потужностi. Iнтенсивнiсть закручування регулюється потоком води, вiдтак може змiнюватися в розмiрах. Якщо бачите вир, навiть далi вiд мiсця, де вирiшили скупатися, — краще не заходити у воду, бо й бiля берега може бути небезпечно. Ставши на мокре камiння, можна не втриматися i впасти у воду, а тодi течiя пiдхоплює та несе людину в епiцентр водовертi.   У мiсцях масового вiдпочинку течiя повинна бути повiльною, вода має рухатися зi швидкiстю не бiльш як пiвметра за секунду. Це майже стояча вода. А от у цьому випадку на Днiстрi течiя була потужнiстю бiльш як два метри за секунду. Коли така швидкiсть, навiть заборонена робота водолазiв!

— Чи є шанси вижити, потрапивши у вир?  

— Вибратися звiдти дуже важко, i такi випадки стаються дуже рiдко. Якщо людина за таких обставин тоне й тiло пiдхоплює течiя, вона може вiднести його за кiлька дiб на 70 — 80 кiлометрiв. Буває, що iншi кидалися на допомогу, витягали людей iз виру, а самi тонули.   Якщо сталася така ситуацiя, потрiбно затамувати дихання, пiрнути на дно, рiзко вiдштовхнутися вiд нього й виплисти. А тодi обрати менш потужну течiю та допливти до берега.

Автор – Олеся КРАСНОВСЬКА, Експрес

Фото ілюстративне – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:
http://expres.ua/news/2017/07/08/251143-ryatuvalnyky-zasterigayut-vodyanyy-vyr-zatyaguye-lyudynu-licheni-sekundy

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.