Медична література формулює поняття про тепловий удар, як про різке збільшення в’язкості крові, перегрів організму через відсутність води.
“Відбувається розширення шкірних судин, почервоніння шкіри, з’являється головний біль. – пояснює Вікторія відвідувачам санітарного поста, на якому чергує, – людину потрібно перенести в прохолодніше приміщення. Забезпечити спокій. Бо буває, трохи попустило – і постраждалий вже побіг у справах. Куди ти поспішаєш? Чим більше навантаження на м’язи, тим більше знову виробляєш тепло. Тут необхідний спокій і тільки спокій. Щоб підтримати діяльність серця – можна дати випити теплий чай. Підняти ноги, щоб кров пішла в центр. І краще за все викликати швидку – ситуація з в’язкою кров’ю може дуже плачевно закінчиться”.
Вікторія підкреслює, що при тепловому ударі можна знепритомніти, може зупинитися серце.
Розуміючи всю шкідливість спеки, у місті Лева нині не забороняють хлюпатися у фонтанах ні дітворі, ні дорослим.
“Якщо людина у віці, – пояснює Вікторія, – можуть не витримати судини, адже перекачуючи в’язку кров серце автоматичних піднімає тиск. Ускладнення можуть виникнути у будь-який момент. І краще, щоб поряд були не родичі, а фахівці. Найбільше страждають діти, люди з надмірною масою тіла, сердечники, спортсмени, люди, які займаються важкою фізичною працею і ті, хто в спеку багато їсть м’ясa та зловживає алкоголем”.
Фото – Ірини Апостолюк
Катерина Олійник,
волонтер Личаківської РО м. Львова ТЧХУ