Образ Матері у творчості львівського скульптора Василя Гурмака

За час карантину  скульптор, професор ЛНАМ, член президії Личаківської РО м. Львова ТЧХУ, Василь Гурмак виготовив і встановив монументи, – Діви Марії у с. Солонка  та отця Омеляна Ковча для його родинного села Малий Любінь, що на Львівщині.

Образ героїні – матері так, чи інакше присутній у творчості більшості митців України. Любить його і львівський скульптор Василь Гурмак.

«У Червоному Хресті України, – каже митець, – таким символічним образом матері-героїні міг би бути монумент Катерині Зарицькій, голові УЧХ в лавах УПА. Зараз загальноприйнятим еталоном милосердя і материнського героїзму в Україні, на мій погляд, є Діва Марія. Над ним ось і працюю вже десятки років. І завжди він відкривається мені іншою гранню».

Тож кожного разу з-під різця скульптора виходить щось нове, яке раніше не вдавалося втілити у бронзу чи мармур.

Чудова фігура Матері Божої стала на постаменті під час Великодня у с. Солонка, що неподалік від Львова, у Пустомитівському районі. Над ансамблем працювали також молоді митці – скульптор Микола Гурмак та архітектор Андрій Лисенко.

Освятив статую тутешній парох. Церемонію її посвяти він сумістив з посвятою великодніх кошиків, які були розставлені парафіянами на півтора-два метри один від одного, як і вимагалося лікарями – інфекціоністами на час запровадження карантину проти коронавірусу.

У цей же день Василь Гурмак встановив іншу скульптуру в другому селі.

Мова іде про монумент о. Омеляну Ковчу, замученому німецькими фашистами під час Другої світової війни у концтаборі Майданек.

Монумент встановлено в капличці посеред села Малий Любінь, що в Городоцькому районі Львівської області. Звідси походить родовід Ковчів.

Через карантин  посвяту статуї не робили, вирішили перенести цю урочисту церемонію на пізніший час, коли закінчиться карантин, а в селі відзначатимуть храмовий празник.

Нині у митця багато іншої роботи, зокрема з медальєрики, в якій він займає провідні позиції як в Україні, так і у світі. І в цих роботах він також продовжує тему матері-героїні. Побажаймо ж Василю Миколайовичу, і його творчій групі, успіхів у розкритті цієї теми.

Фото – з архіву В.Гурмака

Ірина Апостолюк, голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *