6 травня – празник святого Георгія Переможця  

Сьогодні християни східного обряду вшановують пам’ять мученика і воїна Георгія Переможця – одного з найвідоміших святих у християнському світі.

 Святий великомученик Георгій (Юрій-Змієборець) – один із найбільш шанованих святих у церковному календарі. Крім весняного («теплого»), є ще й зимовий («холодний») Юрій (9 грудня). У сонмі православних святих Георгій Переможець – один із перших.

Згідно з житієм, святий Георгій народився в III столітті в сім’ї християн у м. Лідді (первинна назва – Діосполіс) в Палестині. Він був військовим, вирізнявся з-поміж інших мужністю і фізичною силою, до того ж був заможним.

Невдовзі його призначили одним із сотників, він став улюбленцем імператора Діоклетіана. Але коли почались гоніння на християн, Георгій роздав усі свої статки жебракам і привселюдно оголосив себе християнином.

Після цього його не тільки арештували, але й піддали лютим тортурам. Та як би не знущалися з нього вороги, які б тортури не вигадували, Георгій дивовижним чином виходив із них неушкодженим – переможцем фізичного болю, страждань, а заодно й людської люті й жорстокості.

Він з гідністю пройшов свій хресний шлях до кінця і помер 30-річним, але Христа не зрікся, натомість залишився в історії Церкви під ім’ям Георгія Переможця.

На іконах його зображують молодим воїном на білому коні, зі списом у правиці, що вражає змія – символ зла.

Георгія Переможця вшановують у багатьох країнах світу, які сповідують християнство як західного, так і східного обряду. З давніх-давен він вважався покровителем візантійських імператорів, а згодом і руських (українських) князів.

Варто пам’ятати, що Святий Рівноапостольний князь Володимир приймав Святе хрещення в Криму біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі. Та й київський князь Ярослав Мудрий прийняв при хрещенні ім’я Георгія. На честь свого небесного покровителя він заснував і місто Юр’їв (місто Георгія), відоме нині як м. Біла Церква на Київщині.

8 листопада (за старим стилем 26 жовтня) 1051 року був освячений перший на Русі храм Святого Георгія.

Юрій-Змієборець є патроном усіх військових. Цього дня в багатьох країнах, що сповідують православ’я, відзначають день захисника вітчизни. Він є офіційним святом у Грузії, Болгарії, Сербії, Хорватії. Колись широко святкувався, як день Захисника Вітчизни і, взагалі, чоловічий день в Україні.

Два українські міста знаходяться під заступництвом святого великомученика Георгія – Львів і Одеса. Під покровительством Георгія Переможця знаходиться і Київщина, а загалом він присутній на гербах майже 10 українських міст.

До Святого Великомученика звертаються з проханням про здоров’я душевне і тілесне, про родючість землі, а також про допомогу над ворогом – байдуже над яким: внутрішнім, чи зовнішнім загарбником.

На знімку: пам’ятник Георгію Переможцю у Львові

Фото – Укрінформ

За джерелом:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2454928-6-travna-pamatni-dati.html

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *