Всесвітній день боротьби зі сказом відзначається щорічно 28 вересня за ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (США) за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я.
У Всесвітній день боротьби проти сказу проводиться активне інформуання населення про небезпеку цієї хвороби, заходи профілактики, необхідність щеплень для тварин.
У Львівській області останній випадок захворювання людини на сказ був зареєстрований у 2009 році у мешканця м. Борислава. В області щорічно з приводу укусів тваринами в медзаклади звертається близько 3000 осіб. Надалі реєструються випадки сказу серед диких та домашніх тварин. З початку року на Львівщині зареєстровано 20 випадків сказу серед тварин.
Довідково:
Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання, на яке можуть хворіти всі теплокровні тварии та людина. За даними ВООЗ, ця хвороба входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільші соціально-економічні збитки.
На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу, ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту та, за відсутності вчасного лікування, абсолютною смертністю. Внаслідок сказу щорічно гине понад 55 тисяч людей у світі.
Найбільший відсоток хворих тварин спостерігається серед лисиць – 36 %, котів – 26%, собак – 23 %, сільськогосподарських тварин – 11%, інших диких тварин – 4%.
Характерним є більша кількість випадків захворювання серед котів, ніж серед собак, перш за все завдяки тому, що в Україні обов’язковою є вакцинація собак проти сказу.
Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих чи домашніх/безпритульних тварин.
Інкубаційний період сказу триває зазвичай 1-3 місяці, але може варіюватися від менш як 1 тижня до понад одного року.
Початковими симптомами сказу є висока температура і в багатьох випадках біль або незвичайні, відчуття: поколювання, пощипування або печіння у місці рани.
У міру поширення вірусу по центральній нервовій системі розвивається прогресивне ураження головного і спинного мозку, що в результаті призводить до смерті.
Що необхідно для запобігання захворюванню на сказ та смерті від цієї особливо небезпечної інфекції
- Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, пояснювати дітям небезпеку таких контактів;
- В разі укусу або ослинення підозрілою домашньою чи дикою твариною, потрібно промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога щвидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.
- Якщо Вас вкусила відома тварина, за нею слід встановити ветеринарний нагляд, для чого необхідно з`ясувати прізвище та адресу власника тварини.
- Важливо своєчасно робити щеплення від сказу домашнім тваринам. Кожен власник тварин повинен розуміти, що він несе відповідальність не тільки за своє здоров’я чи свого улюбленця, але і за здоров’я оточуючих!
Фото – з відкритих джерел в Інтернеті
За джерелом:
http://www.health-loda.gov.ua/ukr/news/lvivnews/6263.html