Тому що так – коректно: слово “інвалід” вилучили із 44 законів

Замість “дитина-інвалід” відтепер слід казати “дитина з інвалідністю”, “інвалід війни” — “особа з інвалідністю внаслідок війни”.

Спитаєте: що такого поганого у слові “інвалід”? Прихильники нововведення стверджують, що при такому звертанні акцент зроблено на вадах здоров’я людини, і це не є коректним.

Філологи ж нагадують, що раніше в українському законодавстві панувала невпорядкованість та плутанина з цими поняттями. Адже слова “інвалід” й “особа з обмеженими фізичними можливостями” було вжито паралельно, пише газета “Експрес”.

— Таким чином і термінологію впорядкували, і норм політкоректності дотримались, — каже про нововведення Іван Ціхоцький, доцент кафедри української мови Національного університету ім. І.Франка. — Зрештою, заміна терміну “інвалід” на “особа з інвалідністю” — це виконання Національної стратегії у сфері прав людини, яка передбачає, що до 2020 року в усіх нормативних актах повинен вживатися термін “особа з інвалідністю”. Тобто використовується евфемізм.

— Що це таке?

— Нейтральні за змістом та експресивним навантаженням слова і вирази. Їх використовують у текстах і публічних промовах для заміни інших слів, що сприймаються як неполіткоректні. Інакше кажучи, впровадження евфемізмів — це мовленнєва стратегія, спрямована на загладжування “гострих кутів” та незручних моментів.

Як приклад евфемізму можна навести слово “нігер”. До ХІХ століття воно було абсолютно нейтральним у мовленні пересічного американця. Однак, на думку сучасного мешканця США, це слово є некоректним — з погляду расової дискримінації. До речі, в середині ХХ ст. були навіть спроби пiддати цензурi тексти американських класиків з метою заміни таких провокативних слів на більш усталені чи нейтральні. Тепер прийнято вживати евфемізм — афроамериканець…

Це стосується, до прикладу, й слова “жид”. На різних теренах України воно має дещо іншу конотацію та історичні передумови вживання. Тому його радять також уникати.

Автор – Наталія КІНДРАТІВ, газета “Експрес”

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:

http://expres.ua/news/2018/02/10/283667-tomu-tak-korektno-slovo-invalid-vyluchyly-44-zakoniv

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *