Сьогодні день народження Тараса Шевченка, українського поета, художника, мислителя

9 березня – День народження Тараса Шевченка, українського поета, художника, мислителя, поборника правди і милосердя.

Народився Тарас Шевченко в селі Моринці, що на Черкащині в сім’ї кріпаків поміщика Енгельгардта.

Дуже рано хлопець залишився круглою сиротою. Подальша доля малого Шевченка – аж до викупу його з кріпацтва – була пов’язана з долею Енгельгардта, а також з Петербургом. Тут Шевченко познайомився з учнем Академії мистецтв Іваном Сошенком, з поетом Євгеном Гребінкою, а згодом і з Карлом Брюлловим і Василем Жуковським, які відіграли в житті Шевченка надзвичайну роль, – у 1838 році викупили його з кріпацтва.

Того ж року Шевченка зарахували учнем Академії мистецтв. Навчався він під керівництвом Карла Брюллова. А вже 18 квітня 1840 року з’явилася перша збірка поезій – «Кобзар» – подія величезного значення не тільки в історії української літератури, а й у самосвідомості українського народу.

Нині Шевченків «Кобзар» для українців те саме, що й Біблія. Його загортали у вишитий рушник і зберігали біля образів як святиню. По ньому український селянин, водячи зашкарублим, покрученим від важкої праці пальцем, вчився читати. Вуста старанно шепотіли заповітні прості рядки, а розум осявала істина – «Борітеся – поборете!»

Поезії Шевченка вчили напам’ять. Політв’язні царату, дисиденти, шістдесятники. Шевченко був з кожним українцем у тюрмах, таборах і на засланні; на чужині, в еміграції. Був на Майдані і в окопах війн, в руїні Донецького аеропорту з нескореними кіборгами і з кожним українцем, що залишився на окупованих агресором українських територіях.

Попри час, Шевченко не віддаляється, не бронзовіє. Він – апостол правди – живий! У чому криється цей феномен, ця дивна незбагненність? У живому щирому слові Тараса, що іноді бринить як струна, а іноді подібне до гострого важкого меча. «Без Нього… хто знає, що було б з нами!», – зазначає Богдан Лепкий.

Довідково:

Ми іноді забуваємо, що у творах Т.Г.Шевченка крім патріотичної тематики, широко і розлого звучить тема і милосердя. Завжди, коли згадує у своїх віршах про вдову або сироту, закликає до співчуття і допомоги таким людям, а як мова заходить про покриток, засуджує жорстоке ставлення суспільства до цих скривджених насильниками жінок. Немає такої теми, якої би не торкнувся у своїй творчості Тарас Григорович. І в цьому його справжня велич і геніальність.

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2417846-9-berezna-pamatni-dati.html

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *