Сьогодні відбулася зустріч тих, хто пережив пекло фашитських концтаборів, у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ

11 квітня відбулася зустріч ветеранів, підопічних Червоного Хреста, у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ, з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів.

 

 

 

Учасники урочистостей зібралися у вітальні Медико-Соціального Центру пом’янути полеглих товаришів у нацистських катівнях, а потім ще й у сталінських ГУЛАГах. Почали з молитви «Отче наш», яка не раз рятувала їх  душі від зневіри у жорстокій дійсності Другої світової війни, де їм доля приготувала роль …в’язнів.

 

 

З вітальним словом до присутніх звернулася директор цього закладу Ніна Іванівна Добренька. Вона привітала їх, і повідомила, що в цьому році виповнюється 22 роки з дня заснування Медико-соціального центру ЛОО ТЧХУ німецькими добротворцями. Біля його витоків і донині стояли, і стоять творці Центру – Баденський Червоний Хрест і Львівська ОО ТЧХ України.

 

 

Фінансували нинішнє свято – Благодійний фонд Максиміліан – Кольбе – Верк з Німеччини та Баденський Червоний Хрест, за що підопічні Червоного Хреста Львівщини дуже вдячні.

 

 

Цей день для наших підопічних означає одночасно і радість життя, і великий душевний смуток, адже там, за колючим дротом, у печах крематоріїв, газових камерах, «медичних» катівнях – назавжди залишились їхні друзі, побратими, що так і не дочекались довгоочікуваної волі», – констатувала сумну історію учасників зустрічі Ніна Іванівна.

 

 

Далі Ніна Іванівна розповіла, що, починаючи, з 1996 року, сюди приходять люди похилого віку не тільки за медичною допомогою, а просто зустрітись і поспілкуватись зі своїми товаришами по концтабір ній неволі, поспівати пісень і почитати вірші.

Звичайно, вони зібралися і цього року, хоча , на жаль, уже не в такій кількості, як раніше, бо щороку, як свічечки, догорають і тануть їх життєві долі, бо…вік !

 

 

За словами колишнього малолітнього в’язня Вінницького гетто, а нині голови Львівської обласної організації малолітніх в’язнів фашистських таборів, Семена Рафаїловича Подольського: «На території Львова у час Другої світової війни діяло три концентраційних табори. Сьогодні ми вшанували пам’ять тих, хто там загинув. На жаль, всі ці місця – у запущеному стані, а треба би і туристам їх показати, де загинули закатовані на смерть люди. Святий обов’язок сучасників – зберегти пам’ять про мільйони безневинно загиблих у фашистських концтаборах, створити для колишніх в’язнів належні умови життя, забезпечити необхідні захист та підтримку, оточити теплом та увагою».

 

 

Западають у душу спогади цих людей. Постійну «прописку» у МСЦ отримали колишні в’язні  концтаборів «Бухенвальд» та «Освенцім»: Ірина Б’єнько – Шуль, котра стала нещодавно героїнею документального фільму Тілля Майєра «Зима у Львові»,  Онуфрій Дудок, Стефанія Бзова-Дацько, Стефанія Вуйцик, Ірина Михайлишин,  Софія Перетятко, Марія Філоненко, Єфросинія Чеберяка, Богдана Тиндик та ін.

 

 

На прощання присутні подякували Ніні Іванівні Добренькій за гостину, побажали їй міцного здоров’я, щастя, наснаги та добробуту. І висловили прохання, щоб такі зустрічі під егідою Червоного Хреста відбувалися у МСЦ Львівської ОО ТЧХУ якомога частіше.

Фото – автора

Ірина Апостолюк,

голова Личаківської РО м. Львова ТЧХУ

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *