Сьогодні – Всесвітній день радіо

Сьогодні, 13 лютого, світова громадськість відзначає Всесвітній день радіо, який встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії. 

Як вважають засновники свята, воно покликане нагадати світові про важливу роль радіо як ЗМІ, зміцнити міжнародне співробітництво радіомовників і заохотити великі мережі та місцеві радіостанції розвивати доступ до інформації та свободу слова у радіоефірі. Дата вибрана не випадково – цього дня, 13 лютого 1946 року, у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй уперше вийшло в ефір радіо ООН.

Нині радіо продовжує залишатися засобом комунікації з найширшою аудиторією в світі. Воно є загальновизнаним засобом зв’язку, що володіє великими можливостями і, водночас, не вимагає великих витрат.

Як зазначає ООН, за допомогою радіо інформація доходить у найвіддаленіші громади і до найбільш вразливих груп населення: безграмотних людей та інвалідів, найбіднішого населення, жінок і молоді, даючи їм можливість взяти участь в громадських дискусіях незалежно від рівня освіти. Окрім того, важко переоцінити роль радіо в надзвичайних ситуаціях.

Темою Дня радіо–2018 стане “Радіо і спорт”, яка покликана об’єднати серця та думки людей в рік великих спортивних подій. Разом з тим, ООН закликає радіостанції всього світу показати красу спорту у всьому його розмаїтті.

Довідково:

  

 

Цікавий факт: з 2004 року з ініціативи нідерландського музичного радіоканалу 3FM у різних країнах (Австрія, Бельгія, Кенія, Латвія, Нідерланди, Південна Корея, Швейцарія, Швеція) у передріздвяний тиждень відбувається акція “Серйозне прохання”.

 

 

На 6 днів радіодіджеї замикаються у скляному павільйоні на центральній площі одного з міст, харчуючись лише соком. Вони приймають платні заявки на пісні та виступи відомих артистів від слухачів, розігрують на благодійному аукціоні особисті речі зірок шоу-бізнесу та запрошують усіх жертвувати кошти на благодійні цілі. Всі пожертви вони передають у Червоний Хрест.

 

 

В Україні, зокрема у Львові, радіо також у свій час відіграло значну роль у пропаганді принципів і цінностей Червоного Хреста. Так, наприклад, у 1996 -2000 рр. Личаківська РО м. Львова ТЧХУ зареєструвала телерадіокомпанію «Милосердя і час».

Та розгорнути власними силами вдалося тільки радіо, яке працювало щодня на середніх хвилях частотою 1476 кГц. Виходили з програмами вранці з 8.00 до 9.00 і вечором з 22.00 до 23.00. Мовлення велося з передавачів, встановлених на Львівському обласному радіо.

За цей час прозвучали по радіо «Милосердя і час» тисячі інформацій і репортажів про Червоний Хрест. Це і вісті з первинних організацій Товариства, і репортажі з Всеукраїнських місячників милосердя Червоного Хреста, і повідомлення про започаткування дружби між Львівською ОО ТЧХУ та Червоним Хрестом Люксембурга з приводу запуску програми опіки лікарів із Страсбургу над нашими медиками щодо передачі їм досвіду проведення складних операцій дітям з вродженими вадами серця.

Радіус передачі сигналу сягав від Львова близько 2000 км. Це дозволяло мати широку аудиторію слухачів, як в Україні, так і за кордоном. Сформувався колектив позаштатних авторів, якими керувала Заслужений журналіст України, головний редактор Неоніла Миколаївна Братунь, колишня завідувач редакцією літературно-драматичних передач Львівського обласного телебачення.

У неї пройшли вишкіл ораторського мистецтва такі відомі зараз громадські, політичні і релігійні діячі, як о. Корнилій Яремак, ЧСВВ, сестра-служебниця СНДМ Емілія Вандич, доценти Львівського університету ветеринарної медицини і біотехнологій Олег Огірко, Теодор Гривул, Степан Рутар, колишній Народний депутат України,  голова Львівської ОО ХДС Антон Ружицький, громадські діячі Ростислав Новоженець, Степан Середа та ін.

Після закінчення терміну дії ліцензії у 2000 р. , мовлення на радіо «Милосердя і час» було припинене, що було занадто поспішним і необдуманим рішенням, як показали події наступних років.

Спробою виправленням допущеної помилки Личаківською РО м. Львова ТЧХУ було те, що у серпні 2011 р. було створено при допомозі колег з Білої Церкви  і запущено у дію в Інтернеті власного сайту, який працює в такому ж щоденному режимі, як і радіо «Милосердя і час», і до наших днів.

Після відзначення 100 – річчя ТЧХУ сайт Личаківської районної організації Червоного Хреста, імовірно буде закритий, як такий що виконав своє завдання і за певними характеристиками уже не відповідає запитам нашому часу.

 

 

 Фото – Укрінформ та з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелами:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2401792-sogodni-vsesvitnij-den-radio.html

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *