Православні та греко-католики сьогодні святкують Водохреще

У суботу, 19 січня, християни східного обряду святкують Хрещення Господнє або Богоявлення.

Це третє, найбільше й завершальне свято різдвяно-новорічного циклу. У народі воно має кілька назв: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощі, Йордан, Ордань.

Богоявлення – це тридення. Його, як і на Різдво, розпочинає пісна кутя на Святвечір; далі – день самого Водохреща, або Йордан, і наступний день – Іоанна Хрестителя.

На це свято згадується і прославляється Євангельська подія – хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем. У Святому Письмі сказано, що під час хрещення на Ісуса із неба у вигляді голуба зійшов Святий

Дух, і пролунав голос Божий, тому свято і називається Богоявленням.

У всіх храмах на Хрещення служиться Святкова Літургія, яка завершується великим освяченням води. Обряд освячення води виник ще з перших часів християнства за прикладом Ісуса Христа, який освятив води Йордана.

Вважається, що вода, освячена 18 і 19 січня, називається Богоявленською або Йорданською і має однакову силу і застосування: нею освячують храми і домівки, дають пити тяжкохворим, зберігають вдома протягом року до наступного Водохреща.

Одна з традицій цього свята – хресна хода до водохресної ополонки, яку називають Йордань, і масове купання в ній.

У народі існувало чимало прикмет, пов’язаних з Водохрещем. Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай. Під час освячення води йде сніг – добре роїтимуться бджоли і колоситиметься хліб. Якщо ніч зоряна – вродять горіхи та ягоди. На

Водохреще востаннє співають колядки. У давнину після свята розпочинався новий весільній сезон, який тривав до Великого посту.

Як повідомляв Укрінформ, цього року для святкування Водохреща КП «Плесо» облаштувало в межах Києва 12 локацій. На кожній із них 19 січня з 07:00 до 21:00 чергуватимуть рятувальники та працюватимуть медпункти.

Загалом по Україні 19 січня у місцях відзначення Водохреща Держслужба з надзвичайних ситуацій спільно з місцевими органами влади розгорне 967 рятувальних постів, кожний у складі 3-4 осіб із засобами порятунку людей на воді. Цього дня до чергування на рятувальних постах від ДСНС залучається понад 2 тис. 900 осіб та 541 одиниця техніки.

Довідково:

 У багатьох обласних центрах, і містах, де створені ЗШР Червоного Хреста, вийдуть на чергування волонтери ТЧХУ. У Львові ЗШР Львівської ОО ТЧХУ «ГОРС» через лавинну небезпеку в горах, участь у цих акціях брати не буде. Про це повідомив заступник командира загону Володимир Яворівський. Його загін у повному складі виїхав на чергування у Карпати.

Фото – з відкритих джерел в Інтернеті

За джерелом:

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2622420-pravoslavni-ta-grekokatoliki-sogodni-svatkuut-vodohrese.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *